Chromatography Syringes
Syringes for manual or autosampler injections, in a variety of sizes, needle gauges, point styles, and terminations; includes electronic and manual gas tight syringes, HPLC general syringes, and replacement parts and accessories. Choose from leading brands for analytical gas and liquid syringes. Specialty syringes designed for unique applications are also available.
Filtered Search Results
| For Use With (Equipment) | CTC, LEAP, GC PAL |
|---|---|
| Product Type | Microliter™ Syringe, C-Line |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Model | 701 FN CTC |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Tip) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Max. Pressure | 2000 psig (137.9 bar) |
| Product Line | Hamilton |
Hamilton™ Gastight™ Syringe, 1800 Series, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Includes a blue syringe holder, which provides a spot to hold the syringe that will not heat the barrel and cause dispense inaccuracies.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Accuracy | ± 1% |
| Product Type | Gastight™ Syringe |
| Needle Point Style | Bevel |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Plunger-Protected Syringe, Fixed Needle
Extended protection tube from top of the flange to help prevent plunger bending during injection
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Product Type | Plunger-Protection Syringe |
| Connection Type | Fixed |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Needle Point Style | Bevel |
| Length (Metric) Needle | 50 mm |
| Needle Gauge | 26 G |
Hamilton™ 700 Series Syringe, Special Needle (SN), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with Rheodyne™, SSI™, and Valco™ (VISF-2) Injectors
| Needle Point Number | 3 |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| For Use With (Equipment) | Rheodyne, SSI, and Valco VISF-2 |
| Product Type | Microliter™ Syringe |
| Connection Type | Special |
| Needle Point Style | Blunt |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.0283 in. |
| Product Line | Hamilton |
Hamilton™ 1001LTN Syringes, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
A 1 mL Gastight syringe, available in a variety of different terminations and needle options
| Product Type | Gastight™ Syringe |
|---|---|
| Connection Type | Luer Tip, Cemented |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Volume (Metric) | 1 mL |
| Packaging | Individually Packaged |
| Model | 1001 LTN |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Plunger-Protected Syringe, Removable Needle (RN)
With a Bevel Tip, Stainless Steel Needle
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Product Type | SGE Plunger-Protected Syringe |
| Connection Type | Removable |
| Needle Point Style | Bevel |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Length (Metric) Needle | 50 mm |
| Needle Gauge | 26 G |
Hamilton™ 600 Series Syringe, Removable Needle (RN), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Ideal for dispensing volumes ranging from 0.25 μL to 5 μL. Often used in applications that require one handed operation due to the short stroke length and reinforced plunger.
| Needle Point Number | 3 |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Max. Pressure | 2000 psig (137.9 bar) |
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.13 mm |
| For Use With (Equipment) | Rheodyne |
| Product Type | Microliter™ Syringe |
| Diameter (Metric) Outer | 6.60 mm |
| Connection Type | Removable |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Diameter (English) Outer | 0.260 in. |
| Needle Point Style | Blunt |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.711 mm |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Needle Gauge | 22s G |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.028 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.005 in. |
| Product Line | Hamilton |
Hamilton™ Gastight™ Syringe, 25 μL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Gas-tight design minimizes gas exchange during GC analysis. Syringes provide accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed.
| Product Type | Gastight™ Syringe |
|---|---|
| Volume (Metric) | 25 μL |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
Hamilton™ 800 Series Syringe, Removable Needle (RN), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Offers the same quality performance as the Hamilton™ 700 Series, but with additional benefits
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Max. Pressure | 2000 psig (137.9 bar) |
| Product Type | Microliter™ Syringe |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Needle Point Style | Bevel |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
SGE Gastight™ Syringe, Removable Needle (RN), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Suitable for manual dispenser/diluter applications. Maximum inertness for liquid or gas samples.
| Product Type | SGE Gas Tight Syringe |
|---|---|
| Needle Point Style | Bevel |
| Quantity | 1 Ea. |
| Length (Metric) Needle | 50 mm |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE MicroVolume Syringes, Standard Plunger
Equipped with bevel tip needles, designed for optimum septum penetration and to prevent septum coring
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Description | Standard Plunger |
| Product Type | SGE Microvolume Syringe |
| Connection Type | Fixed |
| Needle Point Style | Bevel |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Length (Metric) Needle | 50 mm |
| Needle Gauge | 25 G |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Guided Plunger Syringes
Extended barrel guides plunger during injection
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Product Type | SGE Guided Plunger Syringe |
| Needle Point Style | Bevel |
| Quantity | 1 Ea. |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.47 mm |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Length (Metric) Needle | 50 mm |
| Needle Gauge | 26 G |
Hamilton™ 700 Series Syringe, Removable Needle (RN), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Gas-tight design minimizes the gas exchange in GC analysis. Syringes provide accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Product Type | Microliter™ Syringe |
| Connection Type | Removable |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Needle Point Style | Bevel |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Needles for Luer Lock Syringes
Preferred for manual injection where piercing the septum in exactly the same place is difficult. The beveled tip is designed for optimum septum penetration and prevention of septum coring.
| Product Type | SGE Needles |
|---|---|
| Connection Type | Luer Lock |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.63 mm |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Needle Gauge | 23 G |
Removable-Needle Autosampler Syringes for Thermo Scientific™ Instruments
Use Thermo Scientific™ Removable-Needle Syringes for accurate and reproducible sample introduction into GC instruments, with or without the needle.
| Needle Point Style | Cone |
|---|